CDBF70-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 70 V 70mA Surface Mount 1005/SOD-323F
CDBF70-HF
DigiKey Part Number
CDBF70-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBF70-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 1005
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
1005/SOD-323F
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed