CSBL0640-1R5M
DigiKey Part Number
4044-CSBL0640-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSBL0640-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSBL0640-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSBL0640-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 11.5A 6.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 11.5 A 6.2mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSBL0640-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
6.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.272" W (7.00mm x 6.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)