3239-20-1-0500-011-1-TS
DigiKey Part Number
CN118GY-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3239-20-1-0500-011-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GRN/YEL FEET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Green, Yellow 3000V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.025" (0.63mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
3000V
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3239
Conductor Strand
21/0.0071"
Features
High Temperature, Oil Resistant
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.088" (2.24mm)