3135-26-1-0500-008-1-TS
DigiKey Part Number
1175-3135-26-1-0500-008-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3135-26-1-0500-008-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 26AWG ORN FEET
Customer Reference
Detailed Description
26 AWG Hook-Up Wire 7/0.0063" Orange 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.030" (0.76mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage
600V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3135
Conductor Strand
7/0.0063"
Features
High Temperature, Oil Resistant
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.081" (2.06mm)