1569-16-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
CN646L-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Blue 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Length
250.0' (76.2m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG RED 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
Unit Price:
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 100'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 25'