1569-16-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN644Y-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Yellow 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Length
100.0' (30.5m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Additional Resources
In-Stock: 9
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 100'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 500'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'