1332-24-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN112G-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-24-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 50'
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/0.0050" Green 300V 50.00' (15.24m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.049" (1.24mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0050"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 8
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 24AWG 300V RED 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 3
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN
HOOK-UP STRND 24AWG GRN 100'
HOOK-UP STRND 24AWG 300V GRN 25'