1332-20-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN110G-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-20-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 50'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/0.0079" Green 300V 50.00' (15.24m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.065" (1.65mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0079"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 50'
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN
HOOK-UP STRND 20AWG GRN 100'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 25'