109-UV300S-001
DigiKey Part Number
1175-109-UV300S-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109-UV300S-001
Description
CBL TIE WEATHER RESIST UV TYPE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard Tie Black 3.15" (80.00mm) 50 lbs (22.68 kg)
Category
Length - Actual
0.984' (300.00mm, 11.81")
Manufacturer
CNC Tech
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Part Status
Active
Features
UV Resistant, Weather Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard Tie
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
11.75"
Color
Black
Bundle Diameter
3.15" (80.00mm)