J115F31A12VDCS.9
DigiKey Part Number
2449-J115F31A12VDCS.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31A12VDCS.9
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J115F31A12VDCS.9 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms