IN6BBRG12W
DigiKey Part Number
2449-IN6BBRG12W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN6BBRG12W
Description
LED PNL IND RED/GREEN 6MM 150MM
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 145° 12V Green, 12V Red 30mA Green, 25mA Red Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Category
Current
30mA Green, 25mA Red
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.00mm)
Lens Size
3.00mm Dia
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
170mcd Green, 120mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
516nm Green, 635nm Red
Lens Color
Green, Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Voltage
12V Green, 12V Red