A61CS12VDC1.3R
DigiKey Part Number
2449-A61CS12VDC1.3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A61CS12VDC1.3R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A61CS12VDC1.3R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
5 ms
Series
Release Time
2 ms
Packaging
Tray
Features
Micro 280 ISO
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
110.1 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.3W
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
109 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC