CFM40C090-DR
DigiKey Part Number
2034-3718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM40C090-DR
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 9V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 9V 4.45A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM40C090-DR Models
Category
Power (Watts)
40W
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.33" L x 2.32" W x 1.62" H (110.0mm x 59.0mm x 41.2mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output 1
9V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.45A