SMD2SWLF.031 8OZ
DigiKey Part Number
SMD2SWLF.0318OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SWLF.031 8OZ
Description
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 20 AWG, 22 SWG Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Category
Diameter
0.031" (0.79mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
441°F (227°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG, 22 SWG