NC4SW.020 1LB
DigiKey Part Number
NC4SW.0201LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC4SW.020 1LB
Description
SOLDER WIRE 93.5/5/1.5 LEAD/TIN/
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean Wire Solder Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5) 24 AWG, 25 SWG Spool, 1 lb (454 g)
Category
Melting Point
565 ~ 574°F (296 ~ 301°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Part Status
Active
Process
Leaded
Type
Wire Solder
Form
Spool, 1 lb (454 g)
Composition
Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5)
Shelf Life
60 Months
Diameter
0.020" (0.51mm)