UGP1E680MP30811U
DigiKey Part Number
4191-UGP1E680MP30811UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-UGP1E680MP30811UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UGP1E680MP30811U
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.32 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm