TND07SV560KTBAAAA0
DigiKey Part Number
565-TND07SV560KTBAAAA0CT-ND - Cut Tape (CT)
565-TND07SV560KTBAAAA0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TND07SV560KTBAAAA0
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Current - Surge
250 A
Manufacturer
Chemi-Con
Energy
2.7J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
2900 pF @ 1 kHz
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
42 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
50 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max)
62 V