KTF251B683M31NLT00
DigiKey Part Number
KTF251B683M31NLT00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTF251B683M31NLT00
Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTF251B683M31NLT00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)