KTF251B104K31NLT00
DigiKey Part Number
565-KTF251B104K31NLT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
565-KTF251B104K31NLT00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTF251B104K31NLT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTF251B104K31NLT00
Description
CERAMIC CAP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTF251B104K31NLT00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)