KHC500E156M55R0T00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 591
Datasheet
Image for KHC500E156M55R0T00 is not available
KHC500E156M55R0T00
DigiKey Part Number
KHC500E156M55R0T00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHC500E156M55R0T00
Description
CAP CER 15UF 50V Y5U 2220
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Y5U (E) 2220 (5750 Metric)
Datasheet
EDA/CAD Models
KHC500E156M55R0T00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)