ELXV350ETD270MEB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Image for ELXV350ETD270MEB5D is not available
ELXV350ETD270MEB5D
DigiKey Part Number
ELXV350ETD270MEB5D-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV350ETD270MEB5D
Description
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
27 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
165 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
720 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.240" (31.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C