EKZN101ELL681ML40S
DigiKey Part Number
565-4150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN101ELL681ML40S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
680 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZN101ELL681ML40S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.226 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.71 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C