EKMM451VSN820MP30S
DigiKey Part Number
565-EKMM451VSN820MP30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VSN820MP30S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.043Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM451VSN820MP30S Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
915.2 mA @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.043Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C