APSA100ELL471MJB5S
DigiKey Part Number
565-3050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA100ELL471MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSA100ELL471MJB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.65 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm