CS15-01R95-03-2X
DigiKey Part Number
2603-CS15-01R95-03-2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS15-01R95-03-2X
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 99DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 760 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CS15-01R95-03-2X Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
760 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
950Hz
Termination
Spring Type
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - dBA
99.00
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% @ 2kHZ, 1W