RZ3A60A75P
DigiKey Part Number
1864-RZ3A60A75P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ3A60A75P
Description
3-POLE PANEL MOUNT SSR, ZERO-CRO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) 3PST-NO (3 Form A)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RZ3A60A75P Models
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
24 ~ 275VAC, 24 ~ 50VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 600 V
Packaging
Bulk
Load Current
75 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C