CA30CAN25PA
DigiKey Part Number
1864-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA30CAN25PA
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 25MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.984" (25mm) IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2 Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA30CAN25PA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
Sensing Distance
0.984" (25mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC/NO, 4-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
50Hz