Image for LTILA61-6S-WH-CL-WBL/250N is not available
LTILA61-6S-WH-CL-WBL/250N
DigiKey Part Number
432-LTILA61-6S-WH-CL-WBL/250N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTILA61-6S-WH-CL-WBL/250N
Description
SWITCH ROCKER SPST 6A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 6A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
White
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
Neon, Clear
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
250 VAC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Circuit
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Switch Function
Mechanical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V