Image for LT-2550-713-024 is not available
LT-2550-713-024
DigiKey Part Number
432-LT-2550-713-024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-2550-713-024
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
18.16mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
Incandescent, Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function
Bushing Thread
15/32-32
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V