CHV1206N630102JCT
DigiKey Part Number
4713-CHV1206N630102JCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV1206N630102JCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV1206N630102JCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206N630102JCT
Description
HVCAP1206 COG 1000PF 5% 630V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)