RTBS0010B050Z00
DigiKey Part Number
4506-RTBS0010B050Z00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTBS0010B050Z00
Description
SHUNT 10A 0.05V 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Mfr
Features
Current Sense
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Box
Size / Dimension
5.906" L x 1.181" W (150.00mm x 30.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Resistance
5 mOhms
Lead Style
M3 Threaded; M8 Threaded
Tolerance
±0.1%
Package / Case
Rectangular Case
Composition
Metal Element
Grade
Temperature Coefficient
±20ppm/°C