PWWR0016F5R10K9
DigiKey Part Number
4506-PWWR0016F5R10K9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWWR0016F5R10K9
Description
5.1 OHM 1% 16W 100PPM/
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 Ohms ±1% 16W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 370°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.453" Dia x 2.028" L (11.50mm x 51.50mm)