PCBS6918B100P2AC00
DigiKey Part Number
4506-PCBS6918B100P2AC00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCBS6918B100P2AC00
Description
PCB+SHUNT 100 UOHM 350A
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µOhms ±5% 12W Current Sensor Specialized Resistor 100ppm/°C Chassis Mount
Category
Resistance
100 µOhms
Manufacturer
C&B/RESI
Tolerance
±5%
Series
Power (Watts)
12W
Packaging
Tray
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C