MPI005RTELSAM12
DigiKey Part Number
708-MPI005RTELSAM12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005RTELSAM12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM AMB SS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Illumination Type, Color
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V