MPI005R28LABL12
DigiKey Part Number
708-MPI005R28LABL12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005R28LABL12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM BLU ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V