MPI005PTELABL12
DigiKey Part Number
708-MPI005PTELABL12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005PTELABL12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM BLU ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V