HSML-C120
DigiKey Part Number
516-3153-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-3153-1-ND - Cut Tape (CT)
516-3153-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSML-C120
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Orange 605nm LED Indication - Discrete 1.9V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSML-C120 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
155°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
609nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm