S500-70/2-009
DigiKey Part Number
5703-S500-70/2-009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S500-70/2-009
Description
SILICONE-009 O-RING
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
O-Ring Red 70 Shore A -009
Category
Diameter - Inside
0.208" (5.28mm)
Manufacturer
Boyd Laconia, LLC
Width / Cross Section
0.070" (1.78mm)
Series
Color
Red
Packaging
Bag
Hardness
70 Shore A
Part Status
Active
Operating Temperature
-62°C ~ 227°C