TC33X-1-501E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
500 Ohms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
TC33X-1-501E
DigiKey Part Number
TC33X-1-501ETR-ND - Tape & Reel (TR)
TC33X-1-501ECT-ND - Cut Tape (CT)
TC33X-1-501EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC33X-1-501E
Description
TRIMMER 500 OHM 0.15W J LEAD TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC33X-1-501E Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
Tolerance
±25%