SRR3818A-4R7Y
DigiKey Part Number
SRR3818A-4R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR3818A-4R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR3818A-4R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR3818A-4R7Y
Description
FIXED IND 4.7UH 1.9A 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 120mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR3818A-4R7Y Models
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
950mA