SRR1280-151K
DigiKey Part Number
SRR1280-151KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280-151KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280-151KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280-151K
Description
FIXED IND 150UH 1.85A 270 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.85 A 270mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1280-151K Models
DC Resistance (DCR)
270mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
4.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A