SRR1205-181KL
DigiKey Part Number
SRR1205-181KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-181KL
Description
FIXED IND 180UH 700MA 750 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 750mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1205-181KL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Series
Q @ Freq
9 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
3.5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A