SRR0735A-471M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR0735A-471M |
Description | FIXED IND 470UH 260MA 2.8 OHM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 2.8Ohm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR0735A-471M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 2.8Ohm Max |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Not For New Designs | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 270mA |