SRP7030-8R2M
DigiKey Part Number
SRP7030-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7030-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7030-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Inductor 4 A 68mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP7030-8R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
5.5A