SRP4020TA-150M
DigiKey Part Number
SRP4020TA-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020TA-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020TA-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-150M
Description
FIXED IND 15UH 1.5A 374 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 374mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP4020TA-150M Models
DC Resistance (DCR)
374mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)