SRP4012TA-5R6M
DigiKey Part Number
SRP4012TA-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4012TA-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4012TA-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4012TA-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 1.7A 208 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 208mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP4012TA-5R6M Models
DC Resistance (DCR)
208mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)