SRP4012TA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP4012TA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4012TA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4012TA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4012TA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 80mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4012TA-2R2M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
58MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)