SRP0415-100K
DigiKey Part Number
118-SRP0415-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0415-100K
Description
FIXED IND 10UH 1.9A 230 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 1.9 A 230mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP0415-100K Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Series
Q @ Freq
21 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±10%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)