SRN3015-150M
DigiKey Part Number
SRN3015-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN3015-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN3015-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3015-150M
Description
FIXED IND 15UH 800MA 422 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 422mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN3015-150M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
422mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
33MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
680mA