SRF0905-501Y
DigiKey Part Number
SRF0905-501YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0905-501YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0905-501YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0905-501Y
Description
CMC 500UH 1A 2LN 1 KOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 1 MHz 1A DCR 150mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0905-501Y Models
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Voltage Rating - DC
80V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.362" L x 0.236" W (9.20mm x 6.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.209" (5.30mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 1 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Inductance @ Frequency
500 µH @ 100 kHz